Loading…

Fëmija juaj mund të ketë alergji: Ja çfarë duhet të shihni për ta verifikuar

  • 26/05/2023 | 11:06

Fëmija juaj mund të ketë alergji: Ja çfarë duhet të shihni për ta verifikuar

Jashtëqitja me mukozë ose ngjyrë gjaku mund të tregojë alergji ndaj proteinave të qumështit të lopës tek foshnja, transmeton Gazeta Metro.


Prindërit e rinj zakonisht vërejnë se foshnjat kanë lloje dhe ngjyra të ndryshme të jashtëqitjes. Foshnjat që ushqehen me gji kanë jashtëqitje të verdhë, ndërsa mund të ketë ndryshime në varësi të gjendjës së zorrëve.

Megjithatë, një arsye për ngjyrën e ndryshme të jashtëqitjes mund të shpjegojë se fëmija juaj ka probleme me alergjitë ndaj proteinave të qumështit.

Nëse fëmija juaj është intolerant ndaj qumështit të lopës, mund të vëreni simptoma duke përfshirë nervozizëm, dhimbje barku, të vjella, dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës dhe skuqje. Ajo që ka brenda pelenës së tyre mund të jetë gjithashtu një e dhënë kryesore. Ja çfarë duhet të keni parasysh:

Jashtëqitje më e lirshme dhe më e dobët (diarre), veçanërisht nëse ndodh dy deri në katër herë në ditë për më shumë se 5-7 ditë

Jashtëqitje të ngjyrosur me një sasi të vogël gjaku (“E kuqja e ndezur mund të tregojë një inflamacion të zorrës së trashë”, thotë Dr. Swanson), siç raportohet nga Parents.

Jashtëqitje mukoze që i ngjan grykës në pelenë

Foshnjat mund të kenë alergji ndaj proteinave të qumështit në vend të alergjisë ndaj proteinave të qumështit lopës, por është shumë më e rrallë.

Për çdo gjë, është e rëndësishme të konsultoheni me mjekun e foshnjës tuaj dhe të kuptoni më shumë për shëndetin e foshnjës tuaj./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë