Loading…

Fëmijët e parë janë më të mençurit

  • 19/06/2019 | 23:44

Fëmijët e parë janë më të mençurit

Lajm i cili mund t’i përçajë familjet anë e mbanë globit: fëmijët e parë janë gjithë më të mençur sesa vëllezërit e motrat e tyre.


Hulumtuesit e Universiteteve të Houston-it, Sheffield-it dhe Wales-it kanë zbuluar një lidhje të fortë negative mes renditjes së lindjes dhe inteligjencës së fëmijëve.

Pra, aq më shumë vëllezër e motra të mëdhenj që keni, aq më pak inteligjentë mund të jeni.

Hulumtuesit gjithashtu kanë zbuluar se fëmijët e parë kanë tendenca të kenë më shumë vetëbesim për inteligjencën e tyre, ndërkaq të vegjlit janë më të prirë të kenë mungesë vetëbesimi në aftësitë e tyre skolastike.

Por, përse ndodhin këto dallime?

Sipas hulumtuesve, gjithçka varet nga vëmendja që prindërit ua kushtojnë fëmijëve.

Aq më shumë fëmijë që kanë, aq më pak vëmendje ka gjithsecili fëmijë dhe aq më pak të prirë janë ata të performojnë mirë në teste akademike.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë