Loading…

Fëmijët që shkuan ”për pushime” dhe nuk u kthyen kurrë më

  • 14/08/2019 | 12:47

Fëmijët që shkuan ”për pushime” dhe nuk u kthyen kurrë më

Një gjykatë në Belgjikë po heton një jetimore për pretendime të rrëmbimit dhe trafikimit të fëmijëve nga Republika Demokratike e Kongos. Fëmijët u sollën në Belgjikë dhe u birësuan nga familjet për të cilat u ishte thënë se ishin jetime. Vite më vonë, testet e ADN-së kanë vërtetuar se nuk ishin ashtu,shkruan Gazeta Metro


Qindra milje në veri të kryeqytetit të DR Kongos, Kinshasa, është fshati Gemena. Shumica e njerëzve sigurojnë jetesën nga bujqësia ose peshkimi; të tjerët janë marangozë ose shitës të dyqaneve. Abdula Libenge, një rrobaqepës 34-vjeçar, është babai i njërës prej katër familjeve në zonë që në maj 2015 dërgoi një fëmijë larg në Kinshasa në atë që ata menduan se ishte një kamp pushimesh.Fëmijët e tyre nuk u kthyen kurrë më. Pa qasje në përfaqësim ligjor ose ndihmë nga autoritetet lokale, gjithçka që mund të bënin ishte të prisnin.Rreth dy vjet pasi vajza e Z. Libenge u zhduk, ai mori një vizitë të papritur që më në fund do të hidhte dritë mbi atë që ndodhi.

Gazetarët belgë Kurt Wertelaers dhe Benoit de Freine kishin pasur një dyshim për fillimin e mashtrimit në vendin e tyre. Prokurori publik belg kishte indikacione të forta se prindërit biologjikë të një numri të fëmijëve Kongol të birësuar në Belgjikë ishin akoma gjallë, dhe dyshja ishin caktuar për t’i gjetur ato.Kërkimi i tyre i çoi ata nga Brukseli në punëtorinë e Abdula Libenge në Gemena.

Ai i mori brenda dhe u dha një fotografi të vajzës së tij.”E kujtoj ditën kur ajo u nis për në Kinshasa,” u tha ai atyre. “Ajo ishte shumë e lumtur. Asnjëherë nuk patëm rastin të shkojmë në Kinshasa. Ne nuk mund të paguajmë biletën e avionit. Por ajo pati mundësinë dhe kjo na bëri krenar.”Ishte një nga disa fotografi të fëmijëve të tij, të tre vajzave dhe një djali, të moshës midis dy dhe katër vjeç.

Hetimet e shumta thanë se mundësia që këta fëmijë të jenë birësuar nga prindër të tjerë është e madhe. Por në qoftë se vërtetohet kjo gjë , fëmijët do jenë mes dy zgjedhjesh të cilën ata do ta vendosin vetë me vullnetin e tyre. Gjasa që ata të vendosen në Belgjikë janë shumë të mëdha pasi edhe kushtet e jetesës janë më të mira për këta fëmijë se në Kongo./gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 13/12/2019 | 16:15
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë