Loading…

Fenomeni natyror që shihet vetëm në muajin shkurt

  • 09/12/2021 | 16:20

Fenomeni natyror që shihet vetëm në muajin shkurt

Fenomeni “Firefall” , në SHBA mund të shihet vetëm gjatë muajit shkurt, shkruan Gazeta Metro.


Në atë kohë, kur dielli mbërrin në një pozicion të caktuar ose në momentet e rralla kur ndeshet me shkëlqimin e hënës, ujëvara Horsetail (Bishti i kalit) merr ngjyrën portokalli të ndezur, respektivisht ngjyrën e arit. Ky fenomen natyror shpesh quhet edhe “Firefall”.

Ujëvara Horstail derdhet nga shkëmbi El Capitan në luginën Yosemite.

Kjo ujëvarë, relativisht e vogël, në shumicën e muajve të vitit është e pavërejtshme, mirëpo, në muajin shkurt, ajo bëhet destinacion shumë i popullarizuar për turistët, sidomos fotografët – që duan të kapin këtë fenomen të rrallë natyror./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë