Loading…

Ferizaj, ndër qytetet më të prekura me Covid-19: 242 raste pozitive, mes tyre mjekë dhe staf komune

  • 07/07/2020 | 17:30

Ferizaj, ndër qytetet më të prekura me Covid-19: 242 raste pozitive, mes tyre mjekë dhe staf komune

Komuna e Ferizajt që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit kishte numër të madh brenda ditës me raste të reja me Covid-19, mirëpo për një kohë rastet e reja u rralluan për t’u kthyer fuqishëm përsëri në fillim të korrikut, shkruan Gazeta Metro.


Në Ferizaj deri më tani janë rezultuar 242 raste pozitive me Covid-19 ndërsa mbi 100 janë aktiv, ku në mesin e tyre ka edhe staf mjekësor dhe staf nga komuna, gjë që ka bërë që në këtë qytet të kufizohet lëvizja e qytetarëve nga ora 21:00 deri në 5:00.

Ky vendim është marrë pas rritjes së numrit me raste të reja.

Kujtojmë, që në Kosovë pas një rënieje të ndjeshme të të infektuarve në javët që shkuan, në dy javët e fundit pati rritje të numrit të personave të infektuar gati 200. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit u shënuan 195 raste të reja, që është numri më i lartë në një ditë kohët e fundit, duke vënë në dyshim kështu mundësinë e lehtësimit të masave të parapara për fazën e dytë.

Rritja e numrit të të infektuarve me Covid-19 bëri që autoritetet e shëndetësisë në Kosovë të kthejnë disa masa, sidomos në kufizimin e qyteteve me së shumti të prekur. Duke filluar nga ora 21 deri në ora 5 të mëngjesit të kufizohet lëvizja në Prishtinë, Prizren, Ferizaj e Vushtrri.

Aktualisht në Kosovë janë 1,678. raste aktive me koronavirus, 79 nga ta kanë vdekur./gazetametro.net

 

 

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë