Loading…
Ferrari thyen rekord të shitjes
  • 08/11/2018 | 13:48

Ferrari thyen rekord të shitjes

Ferrari kohët e fundit ka nënvizuar ekskluzivitetin e tij në fitime, kështu që numri i makinave të shitura dhe fitimet e kompanisë rriten vit pas viti.


 Megjithëse gati dy muaj kanë mbetur deri në fund të vitit kalendarik, prodhuesi italian i makinave supersport tashmë është i kënaqur me shitje.

Rezultatet e mëparshme të shitjeve u japin atyre të drejtën për të shënuar fundin e vitit 2018 me një rekord tjetër. Në fakt, në tremujorin e tretë, Ferrari shiti 2,262 makina me një rritje prej 11%, ose 216 automjete më shumë se në të njëjtën periudhë të vitit 2017.

Rritja e shitjeve është regjistruar gjithashtu në 9 muajt e parë, kur 6.853 makina iu shpërndanë klientëve në mbarë botën. Kjo është 7% më shumë se në periudhën janar-shtator 2017.

Rajoni më i besueshëm për Ferrarin ishte Evropa, Lindja e Mesme, Afrika, ku shiten 3,181 makina në 9 muajt e parë të 2018, me një rritje prej 8%. Prodhuesi italian ka dorëzuar 2,189 automjete në të njëjtën periudhë në të njëjtën periudhë, ndërsa një tjetër 522 Ferrari ka ardhur te klientët në Kinë dhe Tajvan.

Ferrari pret të dyfishojë fitimet e tij në vitet e ardhshme, falë futjes së 15 modeleve të reja deri në vitin 2022, duke përfshirë edhe SUV që pritet të jetë.

Më të fundit
...
  • 22/03/2019 | 23:46
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë