Loading…

FIFA miraton rregullore të re, bëhen kufizime të mëdha për huazimet e lojtarëve

  • 20/01/2022 | 15:12

FIFA miraton rregullore të re, bëhen kufizime të mëdha për huazimet e lojtarëve

Organi më i lartë i futbollit FIFA ka prezantuar një rregullore të re për marrëveshjet e huazimeve të lojtarëve, duke përfshirë edhe vendosjen e një limiti të lojtarëve që mund të huazohen nga klubet.


“Futja e një kuadri të ri rregullator për huazimet e lojtarëve është një tjetër hap i rëndësishëm në kuadrin e reformës më të gjerë të sistemit të transfertave, procesi i të cilit filloi në vitin 2017”, thuhet në një deklaratë zyrtare të lëshuar nga ky institucion.

“Fillimisht e planifikuar të fillonte në korrik 2020, zbatimi i rregullave të reja duhej të vonohej si pasojë e pandemisë COVID-19”.

“Diskutimet me grupet e ndryshme të palëve të interesuara kanë hedhur themelet për këtë kornizë të re dhe kanë siguruar që rregullat e reja janë të ankoruara me objektivat kryesore të mëposhtme:

Zhvillimi i lojtarëve të rinj

Promovimi i ekuilibrit konkurrues

Parandalimi i grumbullimit të lojtarëve

Kërkesa për një marrëveshje me shkrim që përcakton kushtet e huasë, në veçanti kohëzgjatjen dhe kushtet financiare

Një kohëzgjatje minimale e huazimit, duke qenë intervali midis dy periudhave të regjistrimit, dhe një kohëzgjatje maksimale e huazimit, që është një vit

Ndalimi i nënhuazimit të një lojtari profesionist i cili tashmë është i huazuar në një klub të tretë

Një kufizim të numrit të huazimeve brenda një sezoni ndërmjet të njëjtave klube. Një klub mund të ketë maksimum tre profesionistë të huazuar në një klub të vetëm.

Një kufizim në numrin total të huazimeve të një klubi në sezon.

Për të siguruar që kjo të zbatohet pa probleme, do të ketë një periudhë kalimtare. Nga 1 korriku 2022 deri më 30 qershor 2023, një klub mund të ketë maksimum tetë profesionistë të huazuar.

Nga 1 korriku 2023 deri më 30 qershor 2024, zbatohet i njëjti konfigurim, por me një maksimum prej shtatë profesionistësh.

Në fund, nga 1 korriku 2024, do të zbatohet i njëjti konfigurim, por i kufizuar në një maksimum prej gjashtë profesionistësh.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë