Loading…

Fillon standardizimi i FSK’së, me synim forcimin e aftësive mbrojtëse të Kosovës

  • 24/10/2019 | 15:38

Fillon standardizimi i FSK’së, me synim forcimin e aftësive mbrojtëse të Kosovës

Me qëllim që të forcojë aftësitë mbrojtëse të vendit, ashtu siç edhe parashihet në Ligjin për Forcën e Sigurisë së Kosovës (FSK), Ministria e Mbrojtjes ka ndërmarrë hapa drejt procesit të standardizimit në Ministri dhe në Forcën e Sigurisë së Kosovës, transmeton Gazeta Metro.


Të martën e kësaj jave ka hapur për konsultim publik Projekt-rregulloren për standardizim në Ministrinë e Mbrojtjes dhe FSK. Në këtë dokument janë përshkruar format e standardizimit dhe fushat që parashihet të mbulojë ky proces, shkruan sot “Koha Ditore”.

Përveç standardizimit administrativ, atij operacional, në këtë dokument flitet edhe për standardizimin material, ku përfshihen edhe mjetet luftarake.

Qëllimi i standardizimit në Forcën e Sigurisë së Kosovës, sipas kësaj projekt-rregulloreje, është vendosja e standardeve ushtarake, formave, procedurave dhe rregullave të veprimit, mandej vendosja e parametrave dhe dimensioneve të kualitetit të materialeve dhe pajisjeve, proceseve të organizimit dhe strukturave të Forcës, si dhe përcaktimit të formës së përqendrimit të llojeve të sistemeve, procedurave dhe materialëve, siç thuhet, me qëllim të forcimit të aftësive mbrojtëse të vendit, përdorimit efikas dhe efektiv të burimeve dhe resurseve të mbrojtjes, si dhe arritjes dhe ruajtjes së nivelit të kërkuar të kapaciteteve operacionale dhe të ndërveprueshmërisë me forcat kombëtare dhe ndërkombëtare./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë