Loading…
Filmat e viteve 1978-1982 në emergjencë restaurimi
  • 29/09/2018 | 10:12

Filmat e viteve 1978-1982 në emergjencë restaurimi

Ishin vitet ‘50 kur në Shqipëri lluan të prodhoheshin lma nga Kinostudioja “Shqipëria e re”. Pikërisht këto prodhime lmike do të bëheshin baza, ku më vonë do të ngrihej puna e Arkivit Qendror Shtetëror të Filmit.


Me koleksion të krijuar kryesisht nga fondi i depozitës legale të prodhimit shqiptar të lluar prej vitit 1947, sot, Arkivi Shtetëror i Filmit numëron mbi 6000 tituj lmash, prej të cilëve më shumë se 4000 tituj lmash shqiptarë.

Tabela me të dhënat për nr e lmave Këta lma përbëjnë një dokumentacion historik të vlerës së veçantë, që me kalimin e kohës merr edhe më tepër vlera, por edhe mund të bjerret.

Një nga arsyet e bjerrjes së këtyre vlerave lidhet me mënyrën e ruajtjes së këtyre materialeve ndër vite, apo mungesën e restaurimit të atyre lmave që kanë nevojë për diçka të tillë.

Në Arkivin Shtetëror të Filmit janë disa lma që i janë nënshtruar procesit të restaurimit këto vitet e fundit. Lista me lmat e restauruar

“Nëntori i II”

– lmi i parë që u zgjodh për tu restauruar, jo për nga nevojat që kishte, por si lm me motive të forta kombëtare. Ky restaurim u bë në sajë të “Albanian Cinema Project” (ACP), nj jë organizatë jotimprurëse, e cila u krijua për të ndihmuar kinematogranë shqiptare. ACP në bashkëpunim me “Library of Congress” në Ëashington morën përsipër restaurimin e këtij lmi.

“Përrallë nga e kaluara”

“Përjetësi”

“Tomka dhe shokët e tij”

Ndërkohë, nevojë urgjente për restaurim kanë edhe të tjerë lma, të cilët qëndrojnë në pritje të këtij procesi, pa ditur se kur mund të restaurohen, për shkak të mungesës të investimeve të duhura.

Filmat që kanë nevojë për restaurim Filmi Artistik

“Mësonjëtorja”

“Ballë për ballë”

“Liri a vdekje”

“Në shtëpinë tonë”

“Vajzat me kordele të kuqe”

“Koncert në vitin 1936”

Filmi Dokumentar

“Kukësi i ri”

Filmat që kanë nevojë për restaurim Filmi Artistik

 

“Mësonjëtorja”

“Ballë për ballë”

“Liri a vdekje”

“Në shtëpinë tonë”

“Vajzat me kordele të kuqe”

“Koncert në vitin 1936”

Filmi Dokumentar

“Kukësi i ri”

“Ushtri e popullit ushtar”

“Mirë se erdhe midis nesh”

“Kongresi i 8 i B.G.SH”

“Kremtimet e 100 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit”

“Shoku Enver Hoxha takohet me zgjedhësit”

“Këngët tona për ty parti”

“Demokracia proletare, demokraci e vërtetë”

“Koncertet e Majit”

“Lumja ti moj Shqipëri”

“Perimet”

“Ne jemi lulet e partisë”

“Ansambli ynë në Itali”

“Këndon Atdheu ynë”

“35 vjetori i kongresit të Përmetit”

“Kongresi i 5 i Frontit Demokratik”

“Me forcat tona me hov revolucionar”

“Suksesi i ri i Ansamblit”

“Jeta dhe vepra e Hysni Kapos”

“Nënë Shqipëri”

“Traditat tona në lundrim”

“Jeta e një tribune”

“Para shfaqjes”

Më të fundit
...
  • 20/02/2019 | 23:35
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë