Loading…

Filmat që parashikuan të ardhmen

  • 28/11/2016 | 22:28

Filmat që parashikuan të ardhmen

Filma që parashikuan të ardhmen në kohë të hershme, atëherë kur as nuk përmendeshin zbulimet që janë bërë sot, e disa veç sa kishin filluar të përhapeshin por jo në vrullin e kohës sonë, duke filluar nga interneti, video-lojërat, orët e zgjuara, robotët e deri te satelitët spiunë.

The Net
thenetcyberchat5screensaver

Një film i viteve të 90-ta që tregoi për vrullin e internetit dhe të keqën që do të sjellë ai në të ardhmen. Net ka parashikuar vjedhjet e ndryshme që do të bëhen pëmes tij, qysh herët, akoma pa ditur diçka saktësisht.Gjithashtu ka parashikuar se përmes tij do të vijnë edhe picat në shtëpi. The Net, siç transmeton gazetametro.net, ka prekur edhe çështjen e rrjeteve sociale.

Super Mario Bros
31

Një film i cili parashikoi se si video-lojërat në të ardhmen do të jenë të tmerrshme! E ardhme e cila do të ketë krizë në të gjitha anët. Super Mario Bros parasheh botën reale duke e treguar shkatërrimin e kullave binjake me 11 shtator 2001.

Dick Tracy
immaginesamsung-670x423

Një detektiv privat në vitet e 30-ta kishte një orë dore Luddite “të zgjuar” e cila ishte e ngjajshme me orët që kemi sot. Ky film parashikon orët e zgjuara (smart watches) që kemi sot ne, të cilat nuk shërbejnë vetëm për të matur kohën, transmeton gazetametro.net.

Short Circuit
jvybdug3gptiaxqz8mvt

E ardhmja përmes dronit duke marrë objektivat strategjike dhe robotët për heqjen e bombave dhe duke i kontrolluar ushtarët, u parashikua qysh në vitet e 80-ta në filmin Short Circuit. Ky film parashikoi fuqinë robotike që do të luaj në ushtrinë moderne.

Enemy of the State
enemy-of-the-state

15 vjet më parë në “Enemy of the State” me aktorin Will Smith është paraparë funksionalizimi nga satelitët spiunë të kontrolluar nga qeveria. Sot kjo është temë diskutimi rreth vëzhgimit nga satelitët , dhe shumëherë cilësohet edhe si e duhur. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë