Loading…

Filmi i parë në botë i pikturuar me dorë nderon gjeniun Vincent van Gogh (Video)

  • 20/11/2016 | 20:16

Filmi i parë në botë i pikturuar me dorë nderon gjeniun Vincent van Gogh (Video)

Një nga filmat më ambicioz të  kinematografisë është prodhuar nga një studio e vogël në Poloni. I tërë filmi 90-minuta mori katër vjet për tu ralizuar, më një ekip prej 120 artistëve të rekrutuar nga e gjithë bota.

 

Një ekip i piktorëve sjellin në jetë  punën e piktorit të shkëlqyer dhe të trazuar të shekullit të 19, holandezit Vincent van Gogh, transmeton CBS News

“Loving Vincent” është një film unik në lidhje me një artist të vecantë.

Hugh Welchman, regjisori i filmit, përdori letrat e shkruara nga Van Gogh, dhe me ndihmën e gruas  së  tij, Dorota Kobiella, treguan historinë e gjeniut krijues dhe vdekjen e papritur të tij.

o-bedroom-arles-570

Vincent van Gogh ka lindur në Holandë në 1853. Gjatë karrierës së tij, ai ka pikturuar më shumë se 2100 piktura, temat e famshme përfshijnë  lulediellin dhe fusha e grurit. Në  moshën 37 vjeçare, pasi u lirua nga një institucion mendor, ai mori jetën e tij pa asnjë shpjegim./gazetametro.net

Filmi ”Loving Vincent” pritet të dalë në vitin 2017.

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë