Loading…

Filmi “Mona”, fiton çmim në festivalin grek

  • 14/12/2016 | 13:51

Filmi “Mona”, fiton çmim në festivalin grek

Filmi i shkurtër “Mona” ka fituar  çmimin e tretë në kategorinë e filmit evropian në edicionin e 16’të Festivalit “Camera Zizanio European Film Festival”. Ky festival ka përfunduar të dielën mbrëma në Pyrgos të Greqisë.


Film me skenar dhe regji nga Lorena Spot, prodhim i Fakultetit të Arteve të Degës së Regjisë së Filmit nga Universiteti i Prishtinës, mujave të fundit ka qenë pjesë dhe do të jetë pjesë e konkurrecnës zyrtare në më shumë se 35 festivale ndërkombëtare.

Gjatë pjesëmarrjes në festivale ndërkombëtare filmi “ Mona” ka fituar shtatë çmime të ndryshme.

Në festivalin më të njohur grek të filmit të shkurtër kanë konkuarar mbi 1400 filma nga të cilët janë përzgjedhur 130 për të qenë pjesë e kompeticionit. Saktësisht 85 filma në seksionin e filmit evropian dhe 21 filma në sektorin e pjesës tjetër të botës.

Festivali është i njohur edhe për organizimin paralel të eventeve të shumta përcjellëse me 85 workshop-e, seminare,dhe master klasa.Poashtu, vlen të përmendet se shfaqja e filmave të programit zyrtar nga ky festival distribuohet edhe në tetë qytete të tjera të Prefekturës së Ilias.

Filmi i shkurtër “Mona” gjatë muajve të fundit ka qenë ose do të jetë pjesë e konkurrencës zyrtare në më shumë se 35 festivale ndërkombëtare në të cilat ka fituar shtatë çmime të ndryshme./gazetametro.net/

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë