Loading…

Filmi që parashikoi djegien e katedralës ‘Notre Dame’

  • 16/04/2019 | 22:37

Filmi që parashikoi djegien e katedralës ‘Notre Dame’

Katedralja e Parisit “Notre Dame” që ishte një simbol 850-vjeçar, dhe që i ka mbijetuar kohës qesa, është djegur dje nga flakët e mëdha, dhe në rrjetet sociale kanë nisur të diskutohet nëse ishte parashikuar apo jo djegia e katedrales, trasnmeton Gazeta Metro.


Në njërën prej skenave të  filmit “Before the Sunset”, teksa një çift bisedojnë me pamje nga katedralja, në bisedë e sipër thuhet “ Por t’i duhet të mendosh që Notre Dame do të ik një ditë’.

Kjo bisedë zhvillohet mes Jesse dhe Celine, të cilët janë bashkuar pas 9 vjetësh.

Ndryshe, Katedralja e famshme Notre Dame, është vendi më i vizituar i kryeqytetit francez, që vizitohet nga 12 milionë njerëz në vit. Rëndësia e saj artistike e arkitekturale është e madhe pasi që konsiderohet shembull i arritjes së arkitekturës gotike mesjetare franceze./gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë