Loading…

Filozofia ‘Munish’

  • 04/10/2022 | 16:29

Filozofia ‘Munish’

Futbolli nuk është shkencë ekzakte që një dhe një bëjnë dy. Është shumë, më shumë se aq. Është ndjesi, emocion, dashuri dhe mbi të gjitha filozofi. Është filozofi, sepse metadat e veçanta e bëjnë të tillë.


Shkruan: Edmond Sufaj

Një nga këto metoda, e kanë kthyer Ismet Munishin në trajnerin shqiptar më motivues në futbollin shqiptar.

Është një nga rastet e rralla që një trajner nuk ankohet kurrë për organikën që ka në dispozicion, madje është një nga të vetmit që lojtarin më të parëndësishëm në organikë nuk e largon, por e transformon në lojtar me vlerë, kjo falë frymës dhe motivimit që ai përcjell.

Në Kosovë e dinë mirë se si u tranformuan, të paktën nga ana psikologjike, Ballkani dhe Gjilani kur trajner u emërua Ismet Munishi.

Falë karizmës si trajner arriti ti bënte këto klube të besonin në fuqinë për të synuar titullin, pavarësisht organikës.

Shikoni sot se si po e transformon Prishtinën me metodën e tij. Gjithmonë pa u ankuar, madje duke marrë përsipër gjithmonë përgjegjësitë.

Si rrjedhojë, shikoni se si po mbushet stadiumi i kryeqytetit. Ai nuk ankohet kurrë për lojtarët e tij, sepse për të diferencën e bën motivimi dhe besimi, ai i konsideron ata si familje.

Dikush mund të thotë se nuk ka fituar ende titullin, por personalisht mendoj se ai e ka fituar me kohë kampionatin, sepse mënyra dhe ajo që po kultivon çdo ditë në futbollin shqiptar në Kosovë, por jo vetëm, është unike…

(Autori është gazetar sportiv)

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë