Loading…
Flet Drejtori i ‘Ujmanit’ se a do ta ndalin ujin, si hakmarrje ndaj taksës 100%
  • 10/12/2018 | 22:52

Flet Drejtori i ‘Ujmanit’ se a do ta ndalin ujin, si hakmarrje ndaj taksës 100%

Spekulohej në mediat serbe se Ujmani, do ta ndal furnizimin me ujë, si shenjë hakmarrje ndaj taksës 100%, për prodhimet serbe. Por një thashethem i tillë e detyroi drejtorin e kësaj kompanie të përgënjeshtroj lajmin për transmetuesin publik serb (RTS), përcjell gazetametro.net


Ahtu siç e quajnë serbet Drejtori i Kompanisë Publike për Furnizimin me Ujë dhe Distribucion të Energjisë Elektrike “Ibar” Srdjan Vulovic, ka thënë nga gjithë ajo që ka ndodhur gjatë këtyre 19 viteve të fundit, që nga lufta, barrikadat dhe tmerret ndaj serbëve, kurrë nuk ka pasur ndonjë plan për ndërprerje me furnizimin me ujë për pjesën jugore të Kosovës. Këtë e tha në duke u përgjigjur për RTS, në pyetjen se a ka pasur ndonjëherë plane të tilla.

“Ndalimi i furnizimit me ujë për pjesën jugore do të bënte një katastrofë të vërtetë humanitare: Një pjesë e Kosovës, do të mbetet pa energji elektrike rreth 600,000 banorë nuk do të kishin ujë të pijshëm. Kështu do të vazhdojmë të furnizojmë edhe pas këtyre taksave drakonike ndaj nesh”, ka thënë Vulovic për RTS.

Ndryshe, ajo që fshihet nga RTS, është se në afërsi të ‘Ujmanit’ janë të stacionuar edhe KFOR’i amerikan, i cili garanton mirëvajtjen e rregullt të këtij resursi natyral të Kosovës. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë