Loading…
Flet ish-kryenegociatorja, tërheq vërejtjen për pasojat e rënda në lidhje me Asociacionin për këto arsye
  • 25/05/2018 | 09:14

Flet ish-kryenegociatorja, tërheq vërejtjen për pasojat e rënda në lidhje me Asociacionin për këto arsye

Ish-kryenegociatorja e Kosovës për bisedimet me Serbinë, Edita Tahri, ka bërë me dije se lënia e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe për fazën finale të dialogut ndërmjet dy shteteve paraqet rrezik për Kosovën.


Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ajo ka treguar se në këtë fazë Serbia mund të kërkojë kompetenca shtesë për asociacionin.

 

Tahiri i ka ftuar subjektet politike për konsensus nacional rreth kësaj çështje.

 

Ish-ministrja për Dialog ka treguar pse këtë fazë të dialogut duhet ta udhëheqë presidenti Hashim Thaçin dhe për këtë pikë u ka bërë thirrje partive për konsensus.

Sipas Tahirit, kjo duhet të ndodhë për arsye kushtetuese dhe për shkak të përvojës së madhe në negociata që ka presidenti Thaçi.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë