Loading…

‘Situata në Ballkanin Perëndimor është e tensionuar’

  • 06/03/2017 | 10:53

‘Situata në Ballkanin Perëndimor është e tensionuar’

Situata në Ballkanin Perëndimor është e tensionuar, është e nevojshme një mbështetje e fortë dhe e besueshme nga Bashkimi Evropian, ka thënë në Bruksel shefja e diplomacisë së BE-së,  Federica Mogherini.


Ajo, në prag të takimit të Ministrave të Punëve të Jashtme dhe të mbrojtjes të vendeve të BE-së, gazetarëve u tha se për vizitën e posapërfunduar në Ballkanin Perëndimor do të të raportojë para shefave të diplomacisë, e më pastaj edhe tek liderët e vendeve të BE-së se “gjendja atje po përballet me sfidat në planin e brendshëm, rajonal dhe global”, raporton agjensia Beta.

“Por ky është një rajon”, siç tha ajo, “që në vetvete ka aftësinë, forcën, që të mbahet ashtu që kredibiliteti i Bashkimi Evropian duhet të provohet me praninë e tij aty”.

“Prandaj sot unë pres që ministrat dhe për disa ditë edhe liderët e Bashkimit Evropian të demonstrojnë një angazhim të fortë dhe të qartë ndaj Ballkanit Perëndimor në drejtim të perspektivës bindëse për integrimin evropian”, përfundoi përfaqësuesja e lartë e BE-së.

Mogherini, duke arritur në mbledhjen e Këshillit të ministrave të jashtëm të BE-së, bëri të ditur se Ballkani Perëndimor do të jetë një nga temat e rëndësishme e bisedimeve të sotme në Bruksel.

Mogherini do të raportojë te ministrat e BE-së për bisedat që kishte me përfaqësuesit e qeverisë, opozitës, parlamentarët, shoqërisë civile dhe studentë gjatë javës së kaluar në “turneun Ballkanik”.

Në Këshillin e BE-së thanë se këto diskutime do të shërbejë si një diskutim “hyrës” i bisedave që përfaqësuesit e shteteve dhe qeverive të BE-së do të kenë për Ballkanin Perëndimor, kur ata do të takohen në nivelin e lartë në samitin në Bruksel të enjten dhe të premten.

Pritet që Këshilli i BE-së të miratojë konkluzionet e sotshme që do të jenë bazë për një raport të liderëve të 28 vendeve anëtare për të miratuar për Ballkanin Perëndimor në samitin në 9 dhe 10 mars në Bruksel.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë