Loading…

Fluturimi i parë testues i automjetit (Video)

  • 03/05/2017 | 14:26

Fluturimi i parë testues i automjetit (Video)

“Liliumi” gjerman ka publikuar një video që tregon fluturimin e parë testues të makinës revolucionare fluturuese, që e quajnë “Lilium Jet”. Ndoshta nuk janë të vetmit që punojnë me një automjet të tillë, por duket se janë më të suksesshëm dhe pamjet nga fluturimi i prototipit të tyre japin shpresë se në të ardhmen e afërt mund të fluturojmë me veturat tona.


Termi “makinë fluturuese” në këtë rast nuk është tërësisht i saktë, por është më i përshtatshmi, sepse është risi që tashmë shikonte përpara për dekada. “Lilium Jet”, më saktë, një avion i fuqishëm ose një avion. Ajo ka kapacitet për dy njerëz dhe kombinon mënyrën e fluturimit të helikopterit dhe aeroplanit, dhe më së miri, nuk ndot mjedisin, sepse nuk i duhen derivate të naftës, por rrymë. Në krahët e tij janë instaluar 36 motorë elektrikë që janë të larmishëm me 12 valvola, përcjell albinfo.ch.

Shkencëtarët nga ekipi “Lilium” thonë se motori i tyre elektrik përdor 90% më shumë energji se sa një dron tipik. Motori kryesor është i njëjtë me atë që përdoret në makinën elektrike “Tesla”.

“Lilium” u themelua dy vjet më parë, dhe shkencëtarët që nga ajo kohë punuan intensivisht në projektimin dhe ndërtimin e avionëve që mund të zëvendësonin makinat konvencionale, por këtë javë e paraqitën me krenari prototipin e parë ushtarak të tyre. Për fluturimin e parë, “Lilium Jet” nuk kishte pasagjerë, ishte dirigjuar me telekomandë, e herën tjetër do të fluturojë me pasagjerë. Qëllimi është prodhimi i avionëve që nuk janë shumë të shtrenjtë, por që do të reduktojnë zhurmën në qytete.

Patrick TEX, një anëtar themelues i “Mynih Lilium Jet”, shpjegoi se prototipi i parë ka kapacitetin për dy persona, por ata planifikojnë të bëjnë një version të avionit që do të kishte bartur dhe pesë persona.

https://www.youtube.com/watch?v=ohig71bwRUE

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë