Loading…

‘Fluturojnë’ çmimet e derivateve në Kosovë, një litër benzinë 1.89 euro

  • 10/06/2022 | 14:01

‘Fluturojnë’ çmimet e derivateve në Kosovë, një litër benzinë 1.89 euro

Edhe sot çmimet e derivateve në Kosovë kanë shënuar rritje. Çmimi i naftës ka arritur në 1.87 centë nga 1.82 sa ka qenë dje. Kurse benzina sot po shitet me 1.89 euro, nga 1.84 centë sa ka qenë ditën e djeshme.


Demokracia.com ka raportuar se Qeveria pritet ta bëjë së shpejti një ndërhyrje me anë të një vendimi.

Sipas një vendimi që pritet të merret, 2 deri në 3 centë do të përcaktohet fitimi për një litër naftë për shitësit me shumicë, ndërsa 6-10 centë për shitësit me pakicë.

“Pritet që 2-3 centë do të jetë fitimi për një litër naftë për shitësit me shumicë, ndërsa 6-10 centë do të jetë fitimi për litër për shitësit me pakicë. Ndërsa, 10 centë për litër do të jetë fitimi për shitje me pakicë për subjektet që nuk janë importuese”.

Vendimi parashihet të jetë për një periudhë 90-ditore dhe më këtë vendim është propozuar që çmimi i naftës të zbritet 10 deri 12 centë.

Edhe Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë ka njoftuar se është duke punuar për vendimin e ri për rregullimin e çmimeve të naftës, me të cilin do t’i “mbrojë konsumatorët dhe konkurrencën sipas ligjit”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë