Loading…

FMN’ja jep një lajm të keq për mësuesit kosovarë

  • 17/04/2018 | 14:39

FMN’ja jep një lajm të keq për mësuesit kosovarë

Projektligji për Statusin e Punëtorëve të Arsimit të Viteve të 90-ta nuk po shihet si mënyra më e mirë e kompensimit të mësimdhënësve për punën e bërë në atë kohë.


Përveç kësaj, sipas Fondit Ndërkombëtar Monetar (FMN), ky Projektligj nëse hyn në fuqi mund të ketë kosto shumë të madhe për buxhetin që komprometon edhe investimet në të ardhmen e arsimit.

“….Ne do të këshillonim fuqimisht që të mos ecim përpara me këtë projektligj në formën e tij aktuale”, tha përfaqësuesi i FMN-së në Kosovë, Ruud Veremulen për KALLXO.com.

Të mërkurën, Qeveria e Kosovës nën kërcënimin e grevës së mësimdhënësve, kaloi Projektligjin për Punëtorët e Arsimit në Vitet e 90-ta.

Gazeta Jeta në Kosovë kishte siguruar këtë Projektligj i cili parasheh pensione të veçanta për disa kategori të punëtorëve të arsimit të viteve të 90-ta duke përfshirë mësimdhënësit.

Sipas këtij Projektligji, përfitues të këtij statusi të veçantë janë mësimdhënësit, bashkëpunëtorët profesionalë, drejtori dhe zv.drejtori i shkollës, personeli administrativ, personeli teknik i shkollave, të punësuarit në arsimin e lartë sipas sistemit të arsimit shqip, institucionet, organet dhe institutet e tjera që kanë qenë pjesë e arsimit të kësaj periudhe.

Pensionet e parapara rangojnë nga 50 përqind deri në 70 përqind të rrogës bazë të mësimdhënësve për ata që punuan në sistemin paralel deri në pesë dhe përkatësisht 10 vite.

Ruud Veremulen, Përfaqësuesi Rezident i FMN-së në Kosovë tha për Gazetën Jeta në Kosovë se kontributi i mësuesve në atë kohë është shumë i çmuar.

Megjithatë, benefitet e parashikuara me këtë ligj, sipas tij, janë të tepruara nëse merren parasysh kapacitetet buxhetore.

“Megjithatë, shumë mësues e bënë këtë në baza vullnetare dhe u kompensuan nga një fond unik për kontributin vullnetar, ku shumë prej tyre refuzuan fillimisht që të paguheshin fare. Për më tepër, përfitimet e pensioneve të parashikuara janë shumë bujare duke pasur parasysh nivelin e pagave në vitet 1990 dhe nivelet e pensioneve në Kosovë sot”, tha Veremulen.

“…Për shembull, një mësues që punonte në sistemin paralel vetëm për një vit do të fitojë të drejtën e një pensioni të përhershëm mujor prej më shumë se 260 euro, i cili është 3.5 herë më i lartë sepensioni bazë dhe 50 përqind më i lartë se pensioni mesatar kontribues (pensionistë me më shumë se 15 vjet përvojë pune para vitit 1999)”, shtoi ai.

Ai po ashtu konsideron se kostoja e vërtetë buxhetore e këtij ligji nuk do të jetë e vërejtshme që në fillim.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë