Loading…

Foli Sveçla: Rritja e pranisë policore në veri po bëhet për të ofruar siguri për të gjithë qytetarët

  • 08/12/2022 | 22:16

Foli Sveçla: Rritja e pranisë policore në veri po bëhet për të ofruar siguri për të gjithë qytetarët

Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla, ka bërë të ditur se është shtuar prezenca e policisë së rendit në veri të Kosovës.


Kjo sipas tij, pas sulmeve të njëpasnjëshme të armatosura ndaj zyrtarëve policor dhe qytetarëve në veri.

“… Shtimi i numrit të policëve është bërë me qëllim të ofrimit të sigurisë për të gjithë qytetarët është vlerësuar e domosdoshme”, u shpreh ai.

Në fund ka lutur qytetarët të ruajnë qetësinë dhe të bashkëpunojnë me Policinë e Kosovës të cilët thotë se janë duke u angazhuar për rend dhe siguri për të gjithë qytetarët pa asnjë dallim.

Ndryshe, më 6 dhe 7 dhjetor, në komunat në veri të Kosovës ka pasur incidente me armë zjarri dhe me granata.

Të martën, autoritetet bën të ditur se zyrat e komisioneve komunale zgjedhore u dëmtuan nga “mjete të rrezikshme”, nga grupe dhe persona “të maskuar”.

Po ashtu, më 8 dhjetor kishte tentim të plaçkitjes së Bankës Kombëtare të Serbisë në Leposaviq.

Incidentet më 6 dhjetor ndodhën teksa policia po përcillte zyrtarët zgjedhorë për në zyrat e tyre në Mitrovicë të Veriut dhe në Zubin Potok, pasi autoritetet zgjedhore po vazhdojnë përgatitjet për zgjedhjet për kryetarë komune në veri të Kosovës, të caktuara për 18 dhjetor.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë