Loading…

Forcat e sigurisë së Irakut përleshen me protestuesit në Bagdad: Dhjetëra nga ta mbesin të plagosur rëndë

  • 26/01/2020 | 18:25

Forcat e sigurisë së Irakut përleshen me protestuesit në Bagdad: Dhjetëra nga ta mbesin të plagosur rëndë

Forcat irakiane të sigurimit kanë qëlluar protestuesit në përleshjet e reja në Bagdad, dhe qytetet e tjera sipas dëshmitarëve dhe burimeve të sigurisë, transmeton Gazeta Metro.


Forcat e sigurisë u përpoqën të pastrojnë kampet që ishin vendosur në të gjithë vendin, dhe hapën zjarr pasi protestuesit po rezistonin me bomba benzine dhe gurë. Të paktën 14 protestues u plagosën në kryeqytetin e Bagdadit, dhe 17 në Nassiryia në jug.

Demonstruesit po kërkojnë heqjen e asaj që ata e shohin si një elitë të korruptuar në pushtet, dhe përfundimin e ndërhyrjes së huaj në politikën irakiane, veçanërisht nga Irani, i cili ka nisur të mbizotërojë në institucionet shtetërore që kur diktatori Saddam Huseini u rrëzua nga drejtimi i shtetit.

Sadr, i cili ka miliona mbështetës në Bagdad dhe në jug, tha të Shtunën se ai do të përfundojë përfshirjen e tij në trazirat kundër qeverisë.
“Ne protestojmë sepse kemi një shkak. Nuk mendoj se Moqtada Sadr ose ndonjë politikan tjetër do të na ndryshojë mendja, “tha një protestues në Bagdad i cili nuk pranoi të jepte emrin e tij.

Mbështetësit e Sadr-it kanë forcuar protestuesit dhe herë pas here kanë ndihmuar në mbrojtjen e tyre nga sulmet e forcave të sigurisë dhe të armatosurve të paidentifikuar, por filluan të tërhiqeshin nga kampet e ulur në të shtunën pas njoftimit të tij./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë