Loading…

Fort shtrenjtë: Ato çfarë një familje blinte me 670 euro në janar 2021, sot kushton 774 euro

  • 03/08/2022 | 14:51

Fort shtrenjtë: Ato çfarë një familje blinte me 670 euro në janar 2021, sot kushton 774 euro

104 euro i duhen një familjeje mesatare në vend për të blerë produktet e njëjta të cilat i blinte në janarin e vitit 2021, transmeton Gazeta Metro.


Instituti Gap ka publikuar një grafikon më të dhëna, ku shihet se një familje me pesë anëtarë sot i duhet 774 euro për t’i blerë produktet që blinte me 670 euro një vit e gjysmë më parë.

Ndryshimi në koston për blerjen e shportës me produkte dhe shërbime të njëjta për një familje pesë anëtarëshe si rrjedhojë e rritjes së çmimeve në Kosovë, Janar 2021 – Qershor 2022.

Kujtojmë që inflacioni në Kosovë ka arritur në 14.1%. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë