Loading…
Fotografi e rrallë e malsorëve shqiptarë, që u nisën për të mbrojtur flamurin
  • 19/01/2019 | 13:19

Fotografi e rrallë e malsorëve shqiptarë, që u nisën për të mbrojtur flamurin

Flamuri kuq e zi, është simboli që u fle në zemër gjithë shqiptarëve anë e kënd botës. Për janë thurrur këngë e vargje të ndryshme me shekuj, shkruan Gazeta Metro

Një fotografi e rrallë e publikuar nga historiani Pjetër Logoreci, shfaq malsorët shqiptarët të cilën u nisën për në Vlorë me 28 nëntor të vitit 1912 me flamur në dorë.

“Në foto, malësor shqiptarë, nisur për të mbrojtë ngritjen e flamurit në 1912… …kjo foto nga shtypi austriak…qeveria e Vjenës punoi shumë për mëvehtësinë e shqiptarisë, ashtu sikurse sot, pamvarsisht politikanve të korruptuem e trafikantë shqiptarë, po ndërmjetëson me forcë futjen e shqiptarëve në familjen europiane…”, kishte shkruar  Logorec krahas fotografisë që ka publikuar në rrejtin social Facebook./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë