Loading…
Fotografia që e zbuloi që Assange ishte një ‘spiun’
  • 15/04/2019 | 10:01

Fotografia që e zbuloi që Assange ishte një ‘spiun’

Kjo duket që është fotoja që detyroi ambasadën e Ekuadorit të largonte Julian Assangen.

Fotoja në fjalë tregon presidentin e Ekuadorit Lenin Moreno në një bluzë ngjyrë hiri duke buzëqeshur ndërkohë që po qëndronte në një shtrat të një hoteli luksoz duke ngrënë një pjatë të madhe me karavidhe.

Imazhi shkaktoi shumë kundërthënie në shtetin amerikano jugor.

Kjo pasi që tregonte presidentin duke bërë jetë luksoze derisa masa të ashpra janë vënë përmbi popullin ekuadorian.

Imazhi ishte pjesë e një serie të dokumenteve që dëmtuan reputacionin e presidentit Moreno. Ky i fundit akuzon Wikileaks për rrjedhjen e këtyre fotove.

Presidenti vendosi që të largonte themeluesin e Wikileaks nga ambasada e vendit të tij në Londër.

Ai u shpreh se shantazhi që po i bëhej nga imazhet dhe dokumentet komprometuese kishin arritur kulmin , dhe kjo e çoi në vendimin e marrë për largimin e Assange.

“Presidenti është një njeri i qetë. Por kur nevrikoset ai mund të jetë shumë determinues.”, thotë një zyrtarë i lartë, i cili ishte i përfshirë në koordinimin me forcat policore londineze në arrestimin e Assange brenda ambasadës së Ekuadorit.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë