Loading…

Fotografitë bardhë e zi që të lënë pa fjalë

  • 07/12/2016 | 10:01

Fotografitë bardhë e zi që të lënë pa fjalë

Shumë kohë para se të shpikeshin kamerat e afta për të bërë fotografi me ngjyra, njerëzit ishin në gjendje të kapnin (paraqisnin,vizualizonin) momentet që ishin të dashura për ta.

Fotografët e asaj kohe vërtetë nuk kishin zgjedhje, çdo gjë ishte e bardhë edhe e zezë. Sot, shumica e fotografëve përfitojnë nga ngjyrat dhe arritjet më të fundit teknologjike në fotografitë e tyre.

Megjithatë fotografia bardhë e zi është shumë e veçantë. Çdo foto bardhë e zi kap një botë të tërë që vështirë se do përshkruhej në një fotografi me ngjyra.

Arti i fotografisë një ngjyrëshe është një aftësi për të shikuar thellë në thelbin e gjërave, për të parë se çfarë është fshehur normalisht nga ne.

Kur një fotograf zotëron atë aftësi, një foto e rëndomtë ka potencialin të bëhet një kryevepër.

Këtu janë 20 fotografi befasuese bardh e zi nga fotografë që kanë investuar shpirtrat e tyre në artin e tyre./brightside.

 

486405-7773-1000-afc9b7b5dc-1480948889-copy  486505-7775-1000-0b2080f37b-1480948889 486555-919-1000-5d2beb7a93-1480948889 486605-7772-1000-26371508a7-1480948889 486655-7771-1000-0d05f3d99c-1480948889 486705-23102-794693-bw-courti-3-1000-a71a472151-1480948889

486755-23102-794695-bw-courti-2-1000-22268d41cf-1480948889  487055-photos_c_benoit_courti-12-1000-a71a472151-1480948889

487105-s-932x620-1000-e3a260a884-1480948889487255-photo-1000-67e67398e9-1480948889

486455-7774-1000-a13a9eedda-1480948889-copy486905-9e357fbce235b7254451f4ad34ed17cd-sd-1000-4d3502aa7a-1480948889487205-photo22-1000-83e0a888f5-1480948889  487305-antarctic_sanctuary_-cb73fff7beb54fb0a2c58a85cd74482b-1000-5cdad569fe-1480948889 487355-black-and-white-photography-wallpaper-4-1000-278e49fd0d-1480948889 487505-23102-794168-courti-deep-4-1000-982c657463-1480948889 487555-777-1000-f61c15f40b-1480948889 487605-23102-2921055-l_onde-1000-6f43b21704-1480948889 487655-23102-5082544-brindherbe2000-1000-22268d41cf-1480948889

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë