Loading…

Franca bllokon Serbinë: Nuk jep dritë të gjelbër për Konferencë Ndërqeveritare

  • 03/12/2019 | 10:21

Franca bllokon Serbinë: Nuk jep dritë të gjelbër për Konferencë Ndërqeveritare

Franca nuk ka dhënë ende dritën e gjelbër për të mbajtur një Konferencë Ndërqeveritare me Serbinë, gjë që nuk pritej nga serbët dhe mosarritja e kësaj do të ishte një sinjal tjetër i qartë se integrimi evropian po ngadalësohet, transmeton Gazeta Metro.


Sipas medieve në Bruksel, krahu më i vështirë ekspansionist i Francës nuk është i gatshëm të paktën të mbyllë në mënyrë simbolike procesin përmes konferencës.

Këto sinjale sugjerojnë që Parisi zyrtarisht ka filluar të ndalojë procesin e pranimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Për një kohë të gjatë, Brukseli ka ndjekur një politikë të ngjashme ndaj Serbisë, Bosnjës dhe Hercegovinës dhe Maqedonisë Veriore, dhe për sa i përket këtyre vendeve, në disa raste politikanët francezë, përfshirë Emanuel Macron, theksuan se procesi i zgjerimit ishte vepruar me reklama nga BE.

Këtë e thotë Slobodan Zecevic nga Instituti i Beogradit për Studime Evropiane, sipas të cilit Parisi nuk do të ndalojë procesin e pranimit të Serbisë.

‘Edhe ambasadori francez në Beograd tha se Parisi po mbështetet në anëtarësimin e Serbisë në BE. Ka të bëjë me kohën, ritmin e pranimit. Unë mendoj se në këtë pikë ka një mbivendosje me bisedime të rëndësishme për të ardhmen e BE’së mbi të cilën ekziston marrëveshje e pretenduar midis Presidentit Macron dhe Kancelares Merkel, e cila është një ngatërresë kryesore për reformën institucionale’, thotë Zecevic për ‘Sputnik’, transmeton Gazeta Metro.

Hapja e kapitujve të rinj do të bëhej në Konferencën Ndërqeveritare me Serbinë, e cila zakonisht mbahet në margjinat e takimeve ministrore për çështje të jashtme dhe të përgjithshme, që këtë herë do të mbahet në 9 dhe 10 dhjetor. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë