Loading…

Franca i del në krah Armenisë: Kërkon nga qeveria që Nago-Karabaku të njihet si republikë e pavarur

  • 26/11/2020 | 16:55

Franca i del në krah Armenisë: Kërkon nga qeveria që Nago-Karabaku të njihet si republikë e pavarur

Senati Francez votoi të mërkurën për t’i kërkuar qeverisë të njohë rajonin e diskutueshëm të Kaukazit të Nago-Karabakut si një republikë të pavarur, transmeton Gazeta Metro.


Rezoluta simbolike nuk do të thotë që qeveria franceze do të njohë një Nago-Karabak sovran, por dërgon një mesazh mbështetjeje për komunitetin e madh armenë të Francës. Asnjë vend nuk e njeh rajonin, të cilin Armenia dhe Azerbajxhani kanë pasur mosmarrëveshje për dekada, si të pavarur.

Votimi vjen ndërsa qeveria franceze, qytetet franceze dhe grupet e ndihmës kanë rritur përpjekjet e ndihmës në ditët e fundit për njerëzit që largohen nga Nago-Karabak. Një fluturim francez i ngarkesave mbërriti të hënën në kryeqytetin armen Jerevan me ndihmë mjekësore dhe tjetër, dhe një fluturim tjetër është planifikuar të premten.

Karabaku ndodhet brenda Azerbajxhanit por ka qenë nën kontrollin e forcave etnike armene të mbështetura nga Armenia që kur përfundoi një luftë separatiste atje në vitin 1994. Kjo luftë e la vetë Nagaran-Karabakun dhe territorin e tij përreth në armenë.

Luftimet shpërthyen përsëri në shtator që vrau qindra dhe ndoshta mijëra njerëz, derisa një armëpushim dy javë më parë i ndërmjetësuar nga Rusia. Marrëveshja përcaktonte që Armenia t’i dorëzonte Azerbajxhanit kontrollin e disa zonave që mban jashtë kufijve të Nago-Karabakut. Dorëzimi i fundit i tokës ndodhi të mërkurën.

Rezoluta franceze i bën thirrje qeverisë që “të njohë Republikën e Nago-Karabakut dhe ta përdorë këtë njohje si një instrument negociatash për krijimin e një paqeje të qëndrueshme”. Ai gjithashtu nxit qeverinë të ndjekë një përgjigje më të ashpër evropiane ndaj Turqisë, e cila ka mbështetur Azerbajxhanin në konflikt dhe një hetim ndërkombëtar të krimeve të luftës.

Azerbajxhani ka kritikuar vazhdimisht Francën për mbështetjen e Armenisë në mosmarrëveshje./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë