Loading…

Franca ‘përmbytet’: 3 shpëtimtarë vdesin gjatë një mision shpëtimi pas rrëzimit të helikopterit

  • 02/12/2019 | 12:49

Franca ‘përmbytet’: 3 shpëtimtarë vdesin gjatë një mision shpëtimi pas rrëzimit të helikopterit

Tre punonjës të urgjencës mbetën të vrarë gjatë një përplasje helikopteri pranë Marsejës, ndërsa ata ishin në një mision shpëtimi në jug të Francës, ku përmbytjet kanë lënë dy të vdekur, transmeton Gazeta Metro.


Helikopteri i tyre EC145 humbi kontaktin me radio dhe radar derisa ishte në një fluturim shpëtimi. Të tre u gjetën të vdekur në orët pas mesnate afër qytetit të Rove, u tha në një deklaratë nga ministri i brendshëm Christophe Castaner dhe sekretari i tij i shtetit Laurent Nunez.

Po zhvillohet një hetim për të përcaktuar rrethanat e përplasjes. ”Ndërsa Franca po përgatitet sot për të dhënë llogari ndaj 13 ushtarëve të saj që vdiën duke shërbyer në Mali, vendi ynë po humbet tre heronj që dhanë jetën e tyre për të mbrojtur francezët”, thanë Castaner dhe Nunez.

Dy njerëz vdiqën nga përmbytjet në Riviera franceze, e cila është goditur nga shirat e freskët të përplasjeve një javë pasi moti ekstrem la 6 të vdekur.
Shumë ngjarje kulturore dhe sportive u pezulluan gjithashtu për shkak të motit të keq, përfshirë ndeshjen e Paris Saint-German Ligue 1, në Monako./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë