Loading…

Francë: I pritet koka mësuesit që shfaqi karikatura të Profetit Muhamed para studentëve

  • 16/10/2020 | 23:14

Francë: I pritet koka mësuesit që shfaqi karikatura të Profetit Muhamed para studentëve

Një mësuesi i është prerë koka në një lagje në veri-perëndim të kryeqytetit francez, Paris, është thënë në raportimet e mediave, derisa sulmuesi është qëlluar për vdekje.


Viktima në rajonin Conflans-Sainte-Honorine ka qenë mësues, që është thënë se ka shfaqur karikatura të Profetit Muhamed para studentëve të tij.

Prokurorit francez kundër terrorizmit i është kërkuar që të drejtojë hetimet. Sulmi është thënë të ketë ndodhur në orën 17:00 me orën lokale, afër një shkolle.

Ministri i Edukimit, Jean-Michel Blanquer, ka thënë përmes një postimi në rrjetin social, Tëitter se vrasja e mësuesit ka qenë sulm ndaj Republikës franceze.

Ai ka thënë se mendimet e tij janë me viktimën dhe familjen e tij dhe se të qenit bashkë është përgjigjja e vetme ndaj “terrorizmit islamik”. Në Parlamentin e Francës, deputetët kanë nderuar viktimën dhe kanë dënuar “sulmin mizor terrorist”.

Presidenti francez, Emmanuel Macron pritet të vizitojë skenën e sulmit gjatë së premtes. Ministri i Brendshëm francez, Gerald Darmanin, i cili ka qenë në rrugë drejt Marokut, është duke u kthyer urgjentisht në Paris.

Agjencia e lajmeve, AFP, ka cituar policinë dhe prokurorët të kenë thënë se viktima ka qenë me kokë të prerë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë