Loading…

Francës e Gjermanisë i vjetërohen avionët: Ky është sulmuesi i ri shkatërrimtar për kundërshtarët

  • 20/06/2019 | 16:19

Francës e Gjermanisë i vjetërohen avionët: Ky është sulmuesi i ri shkatërrimtar për kundërshtarët

Franca dhe Gjermania kanë zbuluar Sistemin e ri të Luftës (FCAS) në Paris Air Show të këtij viti, duke hyrë kështu formalisht në garën blobale për një luftëtar të gjeneratës së gjashtë, transmeton Gazeta Metro.


FCAS është pasardhësi i avionëve që mburret me një dizajn të mrekullueshëm, dhe me një ekran të digjitalizuar.

Ky avion, është dukshëm më i madh se paraardhësit e tij, luftëtarët  e katër dhe pestë.

FCAS është një numër sistemesh të cilat kanë elemnte shumë të fuqishme, është një avion pa pilot me qëndrueshmëri shumë të madhe.

Sipas bashkë-prodhuesit Airbus, ky sulmues i ri, thuhet se do të kompletojë përfundimisht Rafale dhe Eurofighters duke filluar nga viti 2040 e tutje./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë