Loading…

Fruthi shfaqet në disa vende të rajonit, në rrezik edhe Kosova

  • 25/03/2023 | 23:40

Fruthi shfaqet në disa vende të rajonit, në rrezik edhe Kosova

Kosova përgjatë këtyre tri viteve u përball me një pandemi që pati shtrirje globale, atë të Covid 19.


E së fundmi nje sëmundje ngjitëse, ajo e fruthit, qe ka prekur disa vende të rajonit dhe Evropes, po shihet kërcënim edhe për Kosovën.

Për këtë, shefja e vaksinimit të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, Fetije Fetaj, po fton prindërit qe t’i dërgojnë fëmijët e tyre të vaksinohen.

Sipas Fetajt, raste te fruthit nuk ka pasur që nga janari i vitit 2019 dhe momentalisht s’ka as raste të dyshimta.

Kundër fruthit me dozën e parë janë të vaksinuar 87% e fëmijëve në Kosovë. Këtë vaksinë fëmijët mund ta marrin në çdo moshë.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë