Loading…

Fshati misterioz ku jetohet në shtëpi të nëndheshme

  • 24/01/2022 | 19:33

Fshati misterioz ku jetohet në shtëpi të nëndheshme

Pamjet të rralla nga ajri tregojnë një fshat misterioz në Kinë ku banorët prej qindra vjetësh jetojnë në banesa me oborre nëntokësore, trasnmeton Gazeta Metro.


Fshati mbi 4 mijë vjeçar, që gjendet në provincën Henan të Kinës, përbëhet nga rreth 10 mijë shtëpi.

Aktualisht aty banojnë rreth 3 mijë vetë duke qenë se pjesa tjetër kanë preferuar të transferohen në shtëpi më moderne. Banorët e sotëm të këtij fshati quhen Yaodongs dhe jetojnë aty brez pas brezi prej më shumë se 200 vjetësh./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë