Loading…

Fshatrat evropiane që duhet patjetër t’i vizitoni, mes tyre edhe Kotori i Malit të Zi (Foto)

  • 28/02/2017 | 15:27

Fshatrat evropiane që duhet patjetër t’i vizitoni, mes tyre edhe Kotori i Malit të Zi (Foto)

Business Insider ka publikuar 25 fotografitë e fshatrave më të bukura që janë të vendosur në Evropë. Ju mund të shihni një arkitekturë të mrekullueshme dhe arkitekturë vërtetë interesante që i japin një bukuri të vërtetë këtyre fshatrave.


Në mesin e tyre hyn edhe rajoni i Kotorit, i Malit të Zi, transmeton gazetametro.net.

Më poshtë keni disa prej tyre:

Staufen im Breisgau, Germany

staufen-im-breisgau-germany

Kjo enklavë në buzë të pyjeve të zeza, në jug të Gjermanisë, është destinacioni ideal për një fundjavë të verës.

Si të arrini atje: Staufen është 75 minuta me makinë nga Srtasburg

Ku të qëndorni dhe të hani: Hotel – Gasthof Kreuz – Post (dyshe nga 136 $) ka pesë dhoma. Pilaf me lëngë pule, është njëri nga ushqimet që mund t’i gjeni aty.

Vendi: Staufen është 75 minuta me makinë nga Strasburg.

Lavenham, England

lavenham-england

Lavenham, në Suffolk, mund të jetë vendi i vetëm i bukur në Angli. Ai krenohet me më shuë se 350 shtëpi të trashigëmisë dhe rruga e tij e lartë është e veshur me llojin e dyqaneve çajtore, transmeton gazetametro.net.

Si të arrini atje: Trenat largohen nga stacioni Liverpool i Londrës disa herë në ditë për Stoë market, 14 milje larg.

Ku të qëndroni dhe të ushqeheni: Në hotelin bashkëkohor Great House Hotel (162 $ dyshe) është në qendë të qytetut LAVENHAM’së.

Kotor, Montenegro

kotor-montenegro-2

Rajoni natyror, kulturor dhe historik i Kotorrit është pjesë e gjirit tërheqës të Boka  Kotorska, një liman unik natyror në lindje të bregut Adriatik të Malit të Zi. Nuk ka të ndalur vala e evropianëve të pasur, riatdhesuarit britanikë kanë shitur pasuri të patundshme, rusët janë duke blerë fermat në kodra, njerëzit me sy të gjelbër të maleve të zeza (Si emri i Malit të Zi) kanë hapur restaurant për të future vizitorët në sshijet e mishit të zier malazez.

Si të arrini atje: Kotori është 50 milje nga Podgorica, kryeqyteti

Ku të qëndroni: Palazzo Radomiri (143$ për dyshe) është ndërtuar nga guri kroat.

Ku mund të hani: Stari Mlini, vend malor.

Giornico, Switzerland

giornico-switzerland-2

Bolgheri, Italy

bolgheri-italy

Folégandros, Greece

 folgandros-greece

Marvão, Portugal

 marvo-portugal

Arild, Sweden

 arild-sweden

Hellnar, Iceland

 hellnar-iceland

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë