Loading…

Fundi i epokës së Angela Merkel, Gjermania voton sot

  • 26/09/2021 | 08:00

Fundi i epokës së Angela Merkel, Gjermania voton sot

Rreth 60.4 milionë gjermanë do të votojnë sot për Bundestagun e 20 -të, dhoma e ulët e parlamentit të Gjermanisë, pas 16 vitesh nën drejtimin e Angela Merkel. Më shumë se 31 milionë votues janë gra dhe rreth 29 milionë burra.


87 parti politike kërkuan lejen e autoriteteve për të marrë pjesë në këto zgjedhje, nga të cilat 53 morën leje. Vetëm 7 prej tyre pritet të marrin 5% të kërkuar për të votuar në Bundestag, me të Majtën (Die Linke), ndoshta partinë më të diskredituar në Gjermani pas Afd (Alternativa për Gjermaninë) e ekstremit të djathtë që lufton për të dërguar përfaqësues në dhomën e ulët gjermane.

Rezultatet e përkohshme të zgjedhjeve do të shpallen pas orës 18:00 pasdite. Ato do të llogariten bazuar në të dhënat e sondazheve të daljes së përkohshme. Numërimi i votave do të vazhdojë deri në orët e para të së hënës.

Kancelarja Angela Merkel i kërkoi gjermanëve votën e tyre për të mbështetur pasardhësin e saj Armin Laschet në një përpjekje të fundit përpara shkuarjes në kutitë e votimit këtë të dielë.

Në garën për kancelar përballë 60 vjeçarit Laschet, është Social Demokrati Olaf Scholz. Sondazhet më të fundit tregojnë se ata janë ngushtësisht afër njëri tjetrit me mbështetje, duke i kthyer këto zgjedhje si më të paparashikueshmet vitet e fundit.

Socialdemokratët dhe konservatorët janë thuajse me mbështetje të barabartë, me 1 përqind diferencë (26/25%).

Gjermania voton me sistem proporcional, të personalizuar. Kjo do të thotë se çdo votues në Gjermani ka dy vota, të ashtuquajturat vota e parë dhe vota e dytë.

Me votën e parë, votuesi zgjedh një kandidat të caktuar, në njërën prej 299 zonave zgjedhore. Kjo garanton që në parlament të përfaqësohet çdo zonë elektorale, çdo rajon. Me votën e dytë, votuesi voton për listën kombëtare të një partie. Është vota e dytë që vendos për fuqinë me të cilën përfaqësohet një parti në Bundestag. g.v/abcnews.al

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë