Loading…
Fustani i respektit zbulon sa herë ngacmohen vajzat gjatë festave
  • 06/12/2018 | 19:12

Fustani i respektit zbulon sa herë ngacmohen vajzat gjatë festave

“Fustani i Respektit” është ky emri i fustanit, një veshje e pajisur me sensorë e cila është krijuar për të treguar sesa herë ngacmohet një vajzë gjatë një feste të caktuar.


Teknologjia ka mundësuar që fustani të pajiset me një hartë termike e cila vërteton kur një grua preket apo përqafohet kundër vullnetit të saj.

Eksperimenti social, i cili synon të rrisë ndërgjegjësimin ndaj ngacmimit, u krye në Brazil, ku tre gra u kërkua të veshnin këtë fustan të veçantë gjatë një feste. Në pak më shumë se katër orë, ato u prekën plot 157 herë, me një mesatare prej 40 kontaktesh në orë.

Krijuesit e fustanit qëndrojnë mbrapa teknologjisë, ata janë në një tjetër dhomë ku është instaluar një kompjuter i cili tregon kur dhe ku vajzat preken gjatë natës. Dhe u vërtetua se pjesët që prekeshin më shumë janë shpina, krahët dhe fundshpina. Fustani jo vetëm tregon prekjen por edhe intesitetin.

Ideja për të krijuar një fustan të tillë u frymëzua nga rastete e raportuara ku vajzat tregojnë eksperiencat e tyre dhe ngacmimet që përjetojnë gjatë festave të ndryshme. Dhe synimi i fustanit inteligjent është të provojë atë cka përjetojnë në të vërtetë vajzat.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë