Loading…
Gabimi i madh që bëjmë kur gatuajmë pasta
  • 23/04/2019 | 13:37

Gabimi i madh që bëjmë kur gatuajmë pasta

Përveç tostave dhe patateve të skuqura, pastat janë ndër ushqimet e tjera që janë të lehta për t’u përgatitur.

Mjafton të vlohet uji, të hidhen pastat në tigan, të gatuhen për 10 minuta dhe t’i shtohet pak salcë. E thjeshtë!

Megjithatë, sipas një kuzhinieri të famshëm italian ekzistojnë disa gabime që shumica prej nesh bëjnë kur i gatuajmë ato, transmeton lajmi.net.

Giovanni Rana ka gatuar pasta që nga vitet e 60’ta dhe, së bashku me vajzën e saj, Antonella Rana, ka vendosur të ndajë sekretet e tyre të gatimit të këtij lloji ushqimor.

Ndërsa shumica prej nesh shtojnë një kavanoz të tërë salcë, kuzhinieri italian po rekomandon se ne duhet të përdorim shumë më pak nga kjo mëlmesë.

“Kur keni makarona të freskëta, shija është brenda. Juve vetëm duhet të shtoni pak vaj ulliri dhe djath të grimcuar”, pohoi kuzhinierja

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë