Loading…
Gabimisht ia hoqën veshkën, mendonin se ishte kancer
  • 09/11/2018 | 18:07

Gabimisht ia hoqën veshkën, mendonin se ishte kancer

Një grua që u operua për shkak dhimbjeve në shpindë, u largua nga spitali pa një veshkë, pasi gabimisht ia hoqën duke menduar se ishte kancer.


Maureen Pacheco ka ngritur një padi për shkak të gabimit të mjekut Ramon Vazquez, i cili kreu operacioni e një gruaje 51-vjeçare në një spital në Florida, transmeton gazetametro.net.

Kirurg vendosi të hiqte atë që ai mendonte se ishte një tumor kancerogjen, pas së cilës u zbulua se ishte një veshkë, e cila është një organ funksional. Incidenti ndodhi në prill të viditi 2016.

Dr. Vasquez thotë se Qendra Rajonale e Mjekësisë Ëellington nuk e informoi atë se Pacheco kishte një veshkë të legenit. Para incidentit, mjeku kishte një hyrje të patëmetë.

Sipas avokatit të tij Mark Mittelmark, rasti është zgjidhur në emër të tij për “nominal” dhe mjeku e pranoi përgjegjësinë.

Midis prillit dhe shtatorit të këtij viti në SHBA ishin 96 incidente të regjistruara të operacionit të gabuar, duke përfshirë biopsi në gjolset e gabuara, heqja e vezoreve gabimisht dhe heqja e gabuar e zorrës së trashë.

Për të parandaluar këto incidente, spitalet duhet të zbatojë procedura të tilla si etiketimin e qartë të pjesës së trupit që duhet të bëhet, duhet të monitorohet për të parandaluar gabimet njerëzor që mund të ketë efekte shkatërruese./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë