Loading…

“Game of Thrones” humbet një prej aktorëve të tij

  • 06/12/2016 | 23:42

“Game of Thrones” humbet një prej aktorëve të tij

Aktori britanik Peter Vaughan, i njohur më së shumti për rolet e tij në “Game of Thrones” dhe “Porridge”, ka ndërruar jetë në moshën 93-vjeçare.


Ai ka luajtur rolin e Maester Aemon në seritë e “HBO”-së dhe të Grouty në “sitcom”-in televiziv britanik. Mes roleve të tjera të tij përfshihen edhe shfaqjet televizive, “Citizen Smith”, “Chancer” dhe “Our Friends in the North”.

Agjenti i tij Sally Long-Innes konfirmoi ndarjen nga jeta të Peter Vaughan rreth orës 10:30 të mëngjesit të sotëm, duke shtuar se vdekja e tij ishte e paqtë dhe i rrethuar nga familja e tij.

Vaughan nisi të aktronte në vitet ’50, ndërsa u bë një figurë e shquar për shkak se luajti një sërë rolesh mbështetëse në skenë, televizion, radio apo edhe film. Ai është specializuar në rolet karakter dhe me fuqi të shumëfishta, si oficer policie, agjent sekret apo plakut autoritar.

Vaughan e përshkruante vetveten si një aktor karakteresh dhe thoshte se nuk e shihte të mundur të luante në role romantike./gazetametro.net/

aemon-targaryen-1920

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë