Loading…

Gara e babagjyshëve…

  • 07/12/2016 | 14:38

Gara e babagjyshëve…

Babagjyshët pushtuan botën. Në Greqi e Angli vrapuan, në Zvicër parakaluan me Vespa, në Shtetet e Bashkuara skijuan, e të tjerë në det bën sërf, por për nja kauzë të njëjtë, bamirësinë.

Në Athinë, më shumë se 1 mijë burra, gra e fëmijë të veshur me kostumet e babagjyshëve paguan nga 10 euro secili për të marrë pjesë në një garë simbolike bamirësie e cila zhvillohet për herë të tretë në këtë qytet.

Pjesëmarrësit këndonin, tundnin zilet dhe kërcenin nën ritmin e këngëve të Krishtlindjeve duke përcjellë atmosferë të gëzueshme e duke i dhuruar buzëqeshje spektatoreve përgjatë një segmenti rrugor prej 2.5 kilometrash.

“Të vraposh është diçka shumë e mirë dhe kur kombinohet me festimet e bamirësinë, bëhet edhe më e bukur. Ishte një eksperiencë shumë interesante, edhe qentë ishin veshur si babagjyshë”, tha një pjesëmarrës.

Pas garës, pronarët e dyqaneve u ofruan ëmbëlsira dhe pije freskuese pjesëmarrësve. Këtë vit, të ardhurat e grumbulluara nga aktiviteti do të shkojnë për Klinikën Pediatrike të Traumës dhe për Qendrën e Pritjes dhe Solidaritetit të Bashkisë së Athinës.

1480991377_201481103073 1480991389_22_11481103045

1480991435_311481103048

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë