Loading…

Garë se kush më fashist islamist: Autoriteti Palestinez thotë se Izraeli, jo Hamas, masakroi civilët izraelitë me 7 tetor  

  • 20/11/2023 | 19:27

Garë se kush më fashist islamist: Autoriteti Palestinez thotë se Izraeli, jo Hamas, masakroi civilët izraelitë me 7 tetor  

Autoritetit Palestinez që konsiderohet i moderuar, në dukje pasi mungon një krah i tillë, po garon me organizatën terroriste palestineze Hamas si duket se kush është më avokues i madh gjenocidit e antisemitizmit. Me Hamas që janë në një lloj lufte civile që nga 2007’ta, transmeton Gazeta Metro.


Autoriteti Palestinez me qendër në Ramallah në Bregun Perëndimor e mbahet me ndihma të mëdha nga SHBA dhe BE, e mbante ekonominë me punëtorët në Izrael deri më 7 tetor, në përpjekje për të mos mbetur prapa në fashizëm islamist po del me deklarata edhe më ekstreme sesa pastrimi etnik i Izraelit nga izraelitët si zakonisht.

Sipas komunikatës të të dielës nga ministrisë së financave të Autoritetit Palestinez, mohohej se grupi terrorist Hamas ishte përgjegjës për së paku 350 pjesëmarrës të masakruar në festivalin muzikor në Re’im.

Sipas tyre madje ‘hetimet fillestare të policisë izraelite’ dëshmuan se pretendimet e Izraelit në media ishin të rreme që më pas u përdorën nga “okupatorët për të justifikuar agresionin e tyre kundër Gazës”.

Si ndodhi kjo ndodhi sipas tyre se pasi u aktivizua protokolli Hannibal që lejon “policinë dhe ushtrinë okupatore të vrasë të gjithë”.

Këso pretendime e justifikime anti-semite janë të mirënjohura edhe nga Autoriteti Palestinez dhe krahët tjerë palestinezë. Rasti i fundit në spitalin Al-Shifa dhe atë më hershmin kur raketa e organizatës tjetër terroriste palestineze Xhihadi Islamik Palestinez goditi spitalin al-Ahli muajin e kaluar dhe tentoi të fajësojë Izraelin.

Fatah që i prin Autoritetit Palestinez dhe Hamas, janë në konflikt të hapur por të ftohtë që nga 2006 kur u mbajtën herën e fundit zgjedhjet. Hamas pasi i fitoi asokohe zgjedhjet në Rripin e Gazës vrau dhe dëboi e Fatah nga Gaza./gazetametro.net 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë