Loading…

Gati 20 milionë rusë jetuan në varfëri më 2016

  • 06/04/2017 | 08:26

Gati 20 milionë rusë jetuan në varfëri më 2016

Numri i rusëve që jetojnë në varfëri ka arritur në 19.8 milionë vitin e kaluar.


Shifra, më e larta në një dekadë, u publikua nga agjencia shtetërore e statistikave Rosstat.

Kriza me çmime të naftës dhe sanksionet e Perëndimit, për shkak të Ukrainës, e kanë futur ekonominë ruse në recesion.

Recesioni është shoqëruar me çmime të larta që kanë goditur fuqinë blerëse të konsumatorëve, edhe pse rubla është rritur në muajt e fundit.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë