Loading…

Gazeta britanike: Rusia organizoi komplot për ta vrarë Gjukanoviçin

  • 19/02/2017 | 11:29

Gazeta britanike: Rusia organizoi komplot për ta vrarë Gjukanoviçin

Rusia bëri komplot për të vrarë kryeministrin e Malit të Zi, Milo Gjukanoviç dhe për të përmbysur qeverinë e tij vitin e kaluar, sipas burimeve të larta Whitehall, raporton ‘The Telegraph’, përcjellë gazetametro.net.


Në ditën e zgjedhjeve u bë komplot për të sulmuar parlamentin e Malit të Zi dhe të vritet udhëheqësi pro-përendimor, dhe kjo ishte orkestruar nga zyrtarë të inteligjencës ruse me përkrahjen e Moskës.

Komploti dështoi, pasi u parandalua, por nëse do të ndodhte do të kishte pasur gjakderdhje të rëndë dhe Mali i Zi do të zhytej në trazira, edhe pse ishte në prag për t’u bërë anëtari i 29’të i NATO’s.

Në tre muajt pas puçit të parandaluar, dëshmitë e Velimirovicit dhe një dëshmitari tjetër, Aleksandar Sindjelic – të dy puçistë të kthyer në dëshmitarë pro-prokurorisë – e kanë zbuluar planin e konspiracionit. Velimitovic, ish polic, kishte kërkuar që të fliste me shefin e policisë për t’u rrëfyer rreth komplotit që rrezikonte ta çonte Malin e Zi drejt rrëmujës disa muaj para se t’i bashkohej NATO-s.

 

js120761862_interpol-large_trans_nvbqzqnjv4bq3c4ddbsh65fm6x__oq5dkofrrnx8scdzs0aq9gyos4q

Predrag Bogicevic, Nemanja Ristic, Vladimir Popov dhe Eduard Shirokov, të cilët dyshohet se ishin të ngarkuar me kryerjen e sulmit

Pretendimi erdhi pasi Sergei Lavrov, ministër i jashtëm i Rusisë, kritikoi NATO’n se ishte një “institucion i Luftës së Ftohtë”, zgjerimi i të cilit kishte çuar në tensione të papara në Europë gjatë 30 viteve të fundit. Ky tentim puç është duke u parë si njëri prej tentim agresioneve të Rusisë për ta minuar Perëndimin.

Boris Johnson, Sekretari i Jashtëm, dhe homologu i tij amerikan, Rex Tillerson, kuptohen se kanë diskutuar çështjen javën e kaluar gjatë takimit të tyre të parë, ballë për ballë.

Interpol tani në kërkim të dy rusëve, qeveria malazeze thotë se janë oficerë të intelegjencës që kanë planifikuar komplotin. Interpol tani gjuetisë dy rusë qeveria malazeze thotë se janë oficerë të inteligjencës që e çelur komplot.

Predrag Boskovic, ministër i mbrojtjes në Mal të Zi, tha për Telegraph se “nuk është asnjë dyshim” se komploti është financuar dhe organizuar nga oficerët e inteligjencës ruse së bashku me radikalët lokal, përcjellë gazetametro.net.

js120761174_djukanovic-large_trans_nvbqzqnjv4bqgsao8o78rhmzrdxtlqbjdgtt0gk_6efzt336f62ei5u

Kryeministri ish-socialist i Malit të Zi Milo Gjukanoviç

Mali i Zi është i vendosur për t’iu bashkuar NATO-s si anëtarja e 29-t.

Por, kjo e ka zemëruar Rusinë. Kremlini e sheh veten të rrethuar nga një NATO që po zgjerohet, si dhe kishte shpresuar se do të siguronte për vete qasje në portin e Adriatikut, Bar.

Me pranimin e Malit të Zi në aleancën ushtarake, anëtarët e NATO-s do të shtrihesh përgjatë veriut të Mesdheut, nga Portugalia te Siria./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë