Loading…

Gazetarët me rol të madh në llogaridhënien e qeverive

  • 03/05/2017 | 16:11

Gazetarët me rol të madh në llogaridhënien e qeverive

Në ditën ndërkombëtare të lirisë së shtypit ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairí O’Connell ka thënë se liria e shprehjes dhe e shtypit janë thelbësore për të drejtat e njeriut si dhe bazën e demokracisë.


Ambasadori përmendi rolin e gazetarëve në llogaridhënien e qeverive.

“Gazetarët luajnë një rol të rëndësishëm në informimin e publikut dhe në mbajtjen e qeverive llogaridhënëse. Në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit, i kujtoj të gjithë ata që luftojnë për të vërtetën, kundër censurës dhe frikësimit, shpesh duke u përballur me kërcënime dhe dhunë”, ka shkruar ai në rrjetin social Facebook, përcjell gazetametro.net.

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka shpallur 3 majin si ditën botërore të lirisë së shtypit, për të ngritur kështu vetëdijen për lirinë e shtypit dhe rëndësinë e saj. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë