Loading…

Gazetari i The Wall Street Journal arrestohet nga Rusia për spiunazh

  • 30/03/2023 | 12:25

Gazetari i The Wall Street Journal arrestohet nga Rusia për spiunazh

Shërbimi rus i sigurisë FSB tha të enjten se një reporter i gazetës amerikane The Wall Street Journal, Evan Gershkovich, ishte arrestuar në qytetin Urals të Yekaterinburgut nën dyshimin për spiunazh, njoftoi agjencia e lajmeve Interfax.


Në një deklaratë të cituar nga Interfax, FSB tha se kishte “ndaluar aktivitetet e paligjshme të shtetasit amerikan Gershkovich Evan, i lindur në vitin 1991, korrespondent i zyrës së Moskës të gazetës amerikane The Wall Street Journal, i akredituar në Ministrinë e Jashtme ruse, i cili dyshohet për spiunazh në interes të qeverisë amerikane”.

Deklarata tha se Gershkovich ishte ngarkuar “nga pala amerikane” për të mbledhur informacion mbi “aktivitetet e një prej ndërmarrjeve të kompleksit ushtarak-mbrojtës”, shkruan Reuters.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë