Loading…

Gazetarja ukrainase: Ringjallja e Kosovës, shpresë për Ukrainën

  • 21/05/2022 | 20:42

Gazetarja ukrainase: Ringjallja e Kosovës, shpresë për Ukrainën

Lyudmilla Makey ka mësuar pak prej historisë së dhimbshme të luftës së vendit, i cili është shndërruar në shtëpi të saj për më shumë se 1 muaj.


Vështirësitë që kaluan kosovarët, ngjasojnë me atë që tash po përjetojnë kjo dhe bashkëvendësit e saj.

Megjithatë, gjatë qëndrimit të saj këtu, gazetares ukrainase, një lloj shprese i solli njohja e Kosovës së pasluftës.

Makey vlerëson shumë mikpritjen e kosovarëve për të cilët i ka njoftuar edhe koleget e saj në Ukrainë, ku disa prej të tyre thotë se do t’i bashkohen kësaj.

Kjo dhe ndihmat tjera të Kosovës kjo nuk e di sa mund të ndikojnë në njohjen nga Kievi në të ardhmen,  por që thotë se këtë mbështetje do ta kujtojnë gjithmonë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë