Loading…

Gërxhaliu: Jemi në pritje të urdhëresës që të gërmojmë afër Novi Pazarit

  • 21/07/2021 | 21:21

Gërxhaliu: Jemi në pritje të urdhëresës që të gërmojmë afër Novi Pazarit

Drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore të Kosovës, Arsim Gërxhaliu, ka treguar se ka zvarritje nga pala serbe sa i përket gërmimeve në vendet ku dyshohet se ka varreza masive. Gërxhaliu në Desk të KOHËS ka thënë se vet fakti se në Kizhevak është punuër për gjashtë vjet, tregon se ka zvarritje.


“Normal që ka pasur zvarritje, me vet faktin që kemi punuar për 6 vjet në Kizheval. Normal që është një lloj zvarritje,. Edhe në Rudnicë, për herë të parë është shkuar në vitin 2003. Z. Qubreli prej Mitrovicës është njeriu i parë që e di se e ka cekur rastin se viktimat janë nën atë ndërtesë. Është zhvilluar gërmime rreth atij moçali, mbi dhjetra tentime derisa në fund nuk pat ku të shkohet. Në Kizhevak me miliona kubik gur e dhe është hedhur mbi pjesët kockore që i kemi gjetur. Ka qenë çështje e planifikuar, pasi është ditur se aty hudhen mbeturinat e minierës, pra do të bëhej mbulim. Është hequr ajo masë, sa i përket çështjes së Kizhevakut është përfunduar në tërësi”, ka thënë Gërxhaliu.

Ai ka treguar se ka edhe vende tjera që po presim të gërmohen.

“Jemi në pritje të urdhëresës për të gërmuar si në afërsi të Novi Pazarit, pastaj në Shtaball miniera e thëngjillit, afërs Sinicës, ka ardhur informata nga një vendas që jeton në shtetet e jashtme në Evropë. Informata del siç është përshkruar, jemi në pritje të urdhqëresës”, tha Gërxhaliu.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë