Loading…

Gerxhaliu: Pandemia COVID-19 do të lë pasoja të rënda ekonomike në Kosovë

  • 05/04/2020 | 21:38

Gerxhaliu: Pandemia COVID-19 do të lë pasoja të rënda ekonomike në Kosovë

Koronavirusi e ka futur Kosovën në situatë të emergjencës shëndetësore, por ekspertët parashohin se kjo do të bartë me vete edhe pasoja të rënda ekonomike për vendin.


Eksperti i ekonomisë, Safet Gërxhaliu për lajmi.net ka thënë se Kosova mund të futet në pandemi ekonomike pas tejkalimit të sfidës me koronavirusin.

Ai më tutje është shprehur se sektori privat është më i godituri nga koronavirusi duke bërë thirrje kështu që Pako Emergjente prej 170 milionë euro të jetë  vetëm ndihma fillestare për këtë sektor.

Gërxhaliu në një intervistë për lajmi.net tha se rimëkëmbja ekonomike do të jetë e vështirë duke pasur parasysh rënien e të dyrave në Dogana dhe ATK, duke thënë gjithashtu se buxheti i vitit 2020 të cilin e ka quajtur të natyrës sociale e jo zhvillimore duhet të rishikohet e rialokohet para qershorit.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë