Loading…

Gezim Myshketa, protagonist në operën e Evropës në Strasbourg

  • 06/02/2019 | 16:12

Gezim Myshketa, protagonist në operën e Evropës në Strasbourg

Baritoni Gezim Myshketa së shpejti do të jetë protagonisti i operës “Beatrix Cenci”,  që do ta ketë premierën në Francë, trasnmeton Gazeta Metro.


Opera e kompozitorit argjentinas Alberto Ginastera e vitit 197, për herë të parë do të vihet në një skenë prestigjioze të Francës , shkruan KultPlus.Për të interpretuar rolin kompleks të Konctit Cenci është përzgjedhur artisti shqiptar Gezim  Myshketa

Provat do të zgjasin për 45 ditë ndërsa vepra konsiderohet e vështirë për nga dramaturgjia dhe kompozicioni muzikor. Ajo për publikun atje vjen premierë më 17 mars me regji të argjentinasit Mariano Pensottit dhe nën dirixhimin muzikor të mjeshtrit Marco Letonja. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë