Loading…

Gjashtë gjëra që ndoshta nuk i keni ditur për Nusret Gokce, njërin nga kuzhinierët më të famshëm në botë

  • 10/11/2021 | 18:43

Gjashtë gjëra që ndoshta nuk i keni ditur për Nusret Gokce, njërin nga kuzhinierët më të famshëm në botë

Kuzhinieri turk, Nusret Gokce, i njohur më mirë si Salt Bae, u bë shumë i famshëm në vitin 2017. Megjithatë, pavarësisht nga popullariteti i tij, shumica e njerëzve nuk dinë shumë për të, përveç faktit se zotëron një zinxhir restorantesh.

Gokce është djali 38 vjeçar i një minatori nga Erzurum në Anadollin lindor. Ai e ndërpreu shkollën kur ishte 10 vjeç dhe filloi të punonte në një restorant në lagjen Kadikoy të Stambollit për ta mbajtur familjen e tij.

Kuzhinieri i shkëlqyer u bë ‘viral’ pasi një fotografi e teknikës së tij unike të kriposjes së mishit filloi të qarkullonte në rrjetet sociale. Papritur, të gjithë mezi prisnin të mësonin më shumë për të. Interneti e quajti shpejt Salt Bae.

Më poshtë jua sjellim dhjetë gjëra që ndoshta nuk i keni ditur për Nusret Gokce:

1. Punon 18 orë në ditë

Salt Bae ka një etikë pune mbresëlënëse. Në një nga intervistat e pakta, ai ka pranuar se punon 18 orë në ditë dhe se nuk ka marrë asnjëherë ditë pushimi.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nusr_et#Saltbae (@nusr_et)

2. I pëlqen ta ndihmojë komunitetin

Falë suksesit të tij, Salt Bae ishte në një pozicion për t’u hakmarrë kundër atyre që e rrethonin. Ai është veçanërisht i pasionuar për të ndihmuar njerëzit në zonën nga vjen. Madje ka ndërtuar një shkollë në qytetin e tij të lindjes në Erzurum. Gjithashtu mblodhi 60.000 dollarë në vitin 2020 për viktimat e shpërthimit në Bejrut.

3. Karrierën e ka nisur si kasap

Salt Bae tani është një kuzhinier i mirënjohur i shkëlqyer dhe pronar i një zinxhiri restorantesh, por karrierën e filloi si kasap. Gjatë një interviste me GQ, ka thënë: “Më duhej një punë për ta ndihmuar familjen time në Turqi. Kështu u bëra kasap. Dhe më pëlqeu. Kështu që ja ku jemi”.

4. Punëtorët e mëparshëm e kanë akuzuar se ua merrte bakshishet

Shumica e njerëzve mendojnë vetëm për gjërat e mira kur bëhet fjalë për të, por ka njerëz që kanë pasur përvoja jo shumë të këndshme me Salt Bae. Në vitin 2019, katër nga ish-punonjësit e tij e akuzuan se ua kishte marrë një pjesë të bakshisheve të tyre. Ndërsa Nusret pretendon se ata i bënë akuzat sepse ishin të pakënaqur sepse i pushoi nga puna.

5. Punonte në restorante falas

E dini si thonë, përvoja është mësuesi më i mirë. Kur Salt Bae vendosi se donte të hynte në industrinë ushqimore, ishte i gatshëm të bënte gjithçka që duhej për të fituar përvojë. Ai udhëtoi në vende të ndryshme dhe u ofrua të punonte në restorante falas në mënyrë që të mësonte sa më shumë.

6. I pëlqen të ushtrojë

Salt Bae është shumë i vetëdijshëm për atë që fut në trupin e tij dhe gjithashtu i pëlqen të jetë aq aktiv sa të mundet. “Unë preferoj boksin dhe peshëngritjen. Më jep përkufizimin dhe forcën thelbësore që dua. Shumë litarë kërcimi, çfarëdo qoftë që jo vetëm stimulon muskujt, por më ndihmon të ruaj shpejtësinë. Duhet të jem i shpejtë në kuzhinë”, është shprehur Gokce.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë